13 Şub 2015

Bir Kitap; Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

İlhami Algör'ün, 1995'te yayımlanmış ilk kitabı olan "Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku", Yönetmen Çiğdem Vitrinel'in, kitabı sinemaya uyarlamasından sonra İletişim Yayınları tarafından tekrar basıldı. Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları'nın bulunduğu filmin 51. Altın Portakal Film Festivali'nde ve gişede adını duyurması kitaptan habersiz olan okuyucuları dahi bir merak seline sürükledi ve eminim kitabı okuyan çoğu insana "İyi ki film çekilmiş de kitaptan haberimiz" olmuş dedirtti. 

60 sayfaya yakın kısa bir roman "Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku", hikayesini kahramanın kendisinden dinliyoruz. Etkileyici bir girişle başlıyor kitap; "Tütünümü, anahtarımı aldım, evden tam çıkıyorum, bir şeyin eksik olduğunu, eksik olanın ruhum olduğunu fark ettim."  


Ruhundaki eksiklikleri fark eden ama müdahale edemeyen insanları anlatıyor kitap, hayatta hep kaybeden insanları, tutkuyla sevenleri, "çıt" sesini duymuş aşkları, filmleri, İstanbul'un ara sokaklarını, kahvelerini anlatıyor. Bunları öyle güzel anlatıyor ki, "derin" tutkular yaşayabilme yetisine sahip güzide insanların romanı olup çıkıveriyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder