31 Mar 2012

31. İstanbul Film Festivali Başladı!


İlk kez 1982 yılında gerçekleşen ve İstanbul'un en değerli film festivaline dönüşen İstanbul Film Festivali dün akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayında düzenlenen açılış töreniyle başladı! 

31 Mart-15 Nisan arasında gerçekleşecek olan festivalde izleyicilere pek çok bölümde 200’ün üzerinde filmden oluşan bir seçki sunulacak. Bu yıl festivalin bölümleri arasında 'Sinema ve Müzik', 'Devrimin Filmini Çekmek', 'Yunanistan’da Neler Oluyor?', 'Bir Çin Sinema Geleneği: WuXia', 'Aile İçinde' gibi yeni bölümler var. Ntv ekranlarından canlı olarak yayınlanan açılış töreninde verilen sinema onur ödülleri  bu yıl Oyuncu Ayşen Gruda, Halit Akçatepe, Yönetmen Ali Özgentürk ile Sinema Eleştirmeni Sevin Okyay'a taktim edildi. Açılış Töreninden sonra festivalin onur konuğu olan Yönetmen Terence Davies'in, başrolünde Rachel Weisz’in yer aldığı filmi 'Aşkın Karanlık Yüzü' gösterildi. Aşkın Karanlık Yüzü festivalde 'Yıllara Meydan Okuyanlar' bölümünde bulunuyor.

Ulusal Yarışmada ‘Nar’, ‘Şimdiki Zaman’, ‘Ferahfeza’, ‘Yurt’, ‘Ana Dilim Nerede?’, ‘Babamın Sesi’, ‘Yeraltı’, ‘Can’, 'Lal Gece', ‘İz-reç’, ‘Ben Uçtum Sen Kaldın’ ve ‘Tepenin Ardı’ filmleri yarışırken Murathan Mungan başkanlığındaki jüri En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Müzik ve Jüri Özel Ödülü dallarında toplam 9 ödül verecek.

Programda benim gözüme takılanlar!

AZRAİL'İ BEKLERKEN
The New York Times’a göre “bir film ziyafeti” olan, Marjane Satrapi’nin 1950 İran’ında geçen eğlenceli, hüzünlü ve melankolik yeni uzun metrajlı filmi, bir hite dönüşen Persepolis’in ardından geliyor. Satrapi’nin kendi çizgi romanından uyarlanan bu canlı çekim filmde hikâye, enstrümanı kırıldığında ölmeye karar veren dünyaca ünlü keman virtüözü Nasser’in canını almaya gelen Azrail tarafından aktarılıyor. Azrail’in gelmesi için geçen sekiz günlük sürede Nasser, başarısız okul günlerinden erkek kardeşine, aşksız evliliğinden sigara tiryakisi annesine ve İran isimli çocukluk aşkına kadar, hayatını yeniden yaşıyor.

Yönetmenler: Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud / Oyuncular: Mathieu Amalric, Edouard Baer, Maria De Medeiros / Fransa / 2011 / 35 mm / Renkli / 91’ / Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı
MICHAEL
Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Michael, 10 yaşındaki Wolfgang ile 35 yaşındaki pedofil Michael’in birlikte geçirdiği son beş ayı anlatıyor. Wolfgang’ı kaçırmış olan donuk ofis çalışanı Michael evinde alıkoyduğu çocuğa cinsel tacizde de bulunmaktadır. Kesin yargılarda bulunmadan durumu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren bu öykü, en feci suçlardan birini konu alırken kendi dünyasını ve bakış açısını nakleden bir suçluyu merkez alıyor. Michael, sık sık Michael Haneke ile birlikte çalışmış ünlü görüntü yönetmeni Markus Schleinzer’in ilk uzun metrajlı filmi.

Yönetmen: Markus Schleinzer / Oyuncular: Michael Fuith, David Rauchenberger, Christine Kain / Avusturya / 2011 / 35 mm / Renkli / 96’ / Almanca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

FAUST
Efsanevi bir klasiğin etkileyici yorumu olan Altın Aslan ödüllü Faust, usta Rus yönetmen Sokurov’un “gücün yozlaşması”nı inceleyen dizisinin Moloch, Boğa ve Güneş’i takip eden son filmi. Goethe’nin bilginin arayışı hakkındaki trajedisinden esinlenen Faust 19. yüzyılda geçiyor ve yapıta adını veren, ruhunu şeytana satan kahramanını izliyor. O bir düşünürdür, fikirlerin sözcüsü, haberleri yayan kişidir; entrikacıdır, hayalperesttir. Açlık, açgözlülük, şehvet gibi temel güdülerin yönlendirdiği adsız bir adamdır. Goethe’nin Faust’una meydan okuyan mutsuz, peşine düşülmüş bir varlıktır. İlerlemek mümkünse neden olduğun yerde durasın ki?
Yönetmen: Alexander Sokurov / Oyuncular: Johannes Zeiler, Anton Adasinskiy, Isolda Dychauk / Rusya / 2011 / 35 mm / Renkli / 135’ / Almanca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

MAVİ KOD
Ölüme hayranlık duyan ve baskıladığı duygularıyla ezilmekte olan Marian, mükemmellik ve kontrol düşkünü bir hemşiredir; bazen de bir azizeymiş gibi ölüm meleği rolüne bürünmektedir. İnsanlardan uzak bir hayat sürerken bir gün bir yabancıya rastlar; adamı bir videocuya kadar takip eder ve onunla ilgili fanteziler kurar. Sonraki adım ani bir yakınlık, tiksinme, büyülenme ve dehşet hamlesi olan röntgenciliktir. Duyguları kadını tehlikeye ve sonunda teslim olmaya götürecektir. Yönetmen Urszula Antoniak 2010 yılında festivali ziyaret ettiği ilk uzun metrajlı filmi Özel Hayatlar ile müthiş başarı kazanmıştı.

Yönetmen: Urszula Antoniak / Oyuncular: Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins / Hollanda-Danimarka / 2011 / 35 mm / Renkli / 81’ / Flamanca-İngilizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı

YASAK AŞK
Sarayda geçen bir aşk üçgenini konu alan bu epik aşk hikâyesi tutku, cinsellik, skandallar, ihanet ve heyecan dolu, muhteşem bir tarihi dram. Orijinal Ejderha Dövmeli Kız’ın senaryosunu kaleme alan Nikolaj Arcel tarafından yönetilen Yasak Aşk, gitgide aklını kaybeden Danimarka kralı VII. Christian, aydınlanmacı ve idealist Doktor Struensee ve genç fakat güçlü kraliçe Caroline Mathilda’yı izliyor.

Yönetmen: Nikolaj Arcel / Oyuncular: Mads Mikkelsen, Alicia Vikander, Mikkel Boe Følsgaard / Danimarka-Çek Cumhuriyeti-İsveç-Almanya 2012 / 35 mm / Renkli / 131’ / Danca-İngilizce-Almanca; Türkçe altyazılı

NEW YORK, NEW YORK
Martin Scorsese’nin, yaşadığı kente övgü ve klasik Hollywood müzikallerine saygı duruşu niteliğindeki filmi hem tüm zamanların en bilinen müzikallerinden biri hem de akıllardan çıkması güç bir klasik. Yetenekli fakat kavgacı saksafoncu Jimmy Doyle ile film yıldızı ve şarkıcı Francine Evans’ın ilişkileri evlilikle noktalanmıştır ve birlikte bir müzik grubunda çalışmaktadırlar. Kadın başarılıdır, adam kendine güvenmemekte ve alkol problemi yaşamaktadır. Zamanla beraberlikleri çatırdamaya başlar. Bu iddialı, büyüleyici, tuhaf film Scorsese’nin en iyilerinden değil; fakat Liza Minnelli’nin söylediği muazzam klasik New York, New York’u kim unutabilir ki!

Yönetmen: Martin Scorsese / Oyuncular: Liza Minnelli, Robert De Niro, Lionel Stander / ABD / 1977 / 35 mm / Renkli / 155’ / İngilizce; Türkçe altyazılı

YALNIZ GEZEGEN
Romantik bir dram ile bir korku filminin birleşimi olan bu bağımsız yapım, Gürcistan ormanlarında geçiyor. Birbirlerine âşık genç nişanlı çift Alex ve Nica, Kafkas Dağları’nda geziye karar verir. Bölgeyi iyi bilen Dato’yu rehber olarak tutarlar ve hep birlikte ormanın romantik olduğu kadar ürpertici de olan manzarasına doğru yola çıkarlar. Ancak karşılaştıkları bir güçlük, sevimli çiftimizin sakin yolculuğunu bir sadakat ve erkeklik sınavına çevirecektir. Prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapan film, doğayı fon alan görkemli mekân kullanımı ve çarpıcı performanslarıyla büyük ilgi gördü.

Yönetmen: Julia Loktev / Oyuncular: Gael García Bernal, Hani Furstenberg, Bidzina Gujabidze / ABD-Almanya / 2011 / 35 mm / Renkli / 113’ / İngilizce; Fransızca ve Türkçe altyazılı
AFFEDİLMEYENLER 
Francis polisiye roman yazarı, bir baba ve bir kocadır. Yeni romanını yazmak için geldiği Venedik’te huzur ve sükûnet aramaktadır. Kendisinden yaşça küçük Judith’e ilk görüşte tutulur. Çok geçmeden birlikte Torcello Adası’nda gözlerden uzak bir eve yerleşirler. Ancak bu mutluluğun etkisiyle yazmayı bırakan Francis, bunun yerine kıskançlıkla yanıp kavrulur ve Judith’i takip etmesi için eski sabıkalılardan Jérémie’yi tutar. Yaşlanan yazar, modern kadın ve toplumun dışladığı acımasız adam arasında garip bir üçgen oluşmuştur. Emektar yönetmen Téchiné’nin Phillippe Dijan’ın romanından uyarladığı film, prömiyerini Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yaptı.

Yönetmen: André Téchiné / Oyuncular: André Dussollier, Carole Bouquet, Mélanie Thierry / Fransa-İtalya / 2011 / 35 mm / Renkli / 112’ / Fransızca-İtalyanca; İngilizce ve Türkçe altyazılı


Geçen sene 4 TL olan bilet fiyatları bu sene bu şekilde!


Tam
İndirimli
Tam
Lale Kart
İndirimli Lale Kart
Hafta içi (11.00-13.30-16.00)
5 TL
5 TL
5 TL
5 TL
Diğer
15TL
9 TL
12TL
7 TLAyrıntılı festival bilgileri için;  http://film.iksv.org/tr/festivalbilgileri


1 yorum:

  1. Bu seneki favorilerim arasında yıllara meydan okuyanlar köşesinde Sokurov'un "Faust" filmi, klasikler kontejanından Alan Parker'ın başyapıtı "Pink Floyd The Wall", Scorsese'nin 70'lerdeki başyapıtları arasında kaybolup gitmiş "New York New York" ve Köpekdişi filmiyle Yorgos Lanthimos'un son filmi "Alpler" var.

    YanıtlaSil